Sme pripravení zlegalizovať rasizmus ?

Autor: Tomáš Mihalík | 7.9.2019 o 15:31 | (upravené 7.9.2019 o 15:41) Karma článku: 2,09 | Prečítané:  930x

Samozrejme ma k napísaniu tohto blogu motivoval pán Fico a pán Mazurek. Žeby sa otváralo Overtonovo okno ohľadom slobody prejavu ?

Čo sa vlastne v politickom svete stalo ? Mazurek bol odsúdený a potrestaný odobratím poslaneckého mandátu a peňažnou pokutou za rasistické výroky na adresu rómov. Následne tento rozsudok komentoval Fico s tým, že ak niekoho trestáte za pravdu, tak z neho robíte národného hrdinu, a že väčšina ľudí na Slovensku si myslí to, čo Mazurek. 

Na problematiku sa však pozriem z inej strany. Preskočíme túto tému o pár diskusíí a vyjadrení politikov ďalej, možno sa dostaneme až pár rokov do budúcnosti. Posúvanie Overtonovho okna v tomto prípade totiž znamená, či sme ako ľudstvo pripravené na úplnú slobodu prejavu. Momentálne totiž absolútna sloboda prejavu nie je. Či sa to niekomu páči alebo nie. Bola stanovená hranica, pokiaľ je názor len názorom a kde sa už názor stáva trestným činom. Nie som právnik, takže to neviem presne, ale približne sa názor stáva trestným činom vtedy, keď názor podnecuje nenávisť. Či už nenávisť na základe vierovyznania, alebo farby pleti, alebo na základe akéhokoľvek iného dôvodu.

Často v diskusiách čítam, že ľudia by boli radi za absolútnu slobodu prejavu. Zaujímavé je, že takýto názor nemajú len "najkonzervatívnejší konzervatívci" , ktorí tvrdia, že ak sloboda, tak úplná, aj v názoroch. Práve v tejto skupine sa nachádzajú ľudia, ktorí sú k rómom, resp. akejkoľvek marginalizovanej skupine kritickí, akurát, že tú kritiku považujú len za názor a nie za šírenie nenávisti.  Rovnaký názor som však videl už aj pri "najliberálnejších liberáloch", ktorí sú tak liberálni, že to aplikujú na spoločenské absolútno. A teda, že je základným ľudským právom veriť v kohokoľvek, pohybovať sa kdekoľvek a rozprávať čokoľvek. 

Zaujímavé, ako sa dve najnenávidenejšie skupiny zhodnú v téme zlegalizovania rasistických názorov.  

ČO SA STANE, AK BUDE NÁZOROVÝ RASIZMUS LEGÁLNY

Predstavme si, že sa overtonovo okno naozaj posunie až do bodu, kedy bude úplne v pohode, rozprávať čokoľvek. ( okrem iného, Fico to overtonovo okno svojimi výrokmi aj posúva ).

Zrazu bude mať rasizmus rovnaké možnosti šírenia ako trebárs humanizmus. Ako by dopadla taká slobodná slovná konfrontácia rasizmu s humanizmom ? No, neviem ako by dopadla teraz, viem len, ako dopadla v 30. rokoch 20. storočia. 

Otázka teda je: Je ľudstvo pripravené na ďalšiu takúto konfrontáciu ? 

Z pozície rasistických názorov sa zdá, akoby sa ich ľudia báli a preto sú trestné. Akoby sa báli, že rasizmus vlastne je silnejší, že je pre ľudí prirodzenejší a že by v konfrontácii napokon aj vyhral. Ak sa rasizmu bojíme preto, tak je to smutné. Možno pravdivé, ale smutné. Možno naozaj je ten rasizmus taký presvedčivý, že by v rovnom súboji zvíťazil. Koniec koncov nenávisť ide s ľudstvom od nepamäti. 

Z koho sa vlastne môže stať rasista ? Fico predsa povedal, že to čo Mazurek, si myslí aj väčšina Slovákov. Už len, či má Fico pravdu. Či naozaj, ak by to bolo beztrestné, by si ľudia radšej zatvorili oči keď by sa napríklad 300 tisíc rómov vyvážalo niekde za hranice ? Veď predsa, to by sme v kútiku duše chceli, aby problémy len tak zmizli a aby sme o nich už nemuseli počuť. Toto je predsa vízia rasizmu. Skoncovať s problémom čo najrýchlejšie. No a vysťahovanie 300 tisíc rómov by predsa bola rýchle a efektívne. To je ale riešenie, že ? 

Je teda rasizmus v slobodnej konfrontácii silnejší, a práve preto je zakázaný ? Je zakázaný, lebo by uspel ?  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.


Už ste čítali?