reklama

Čo v škole zameškáš, v dospelosti akoby si (ne)našiel, aneb Dunning-Kruger sa predstavuje

Dnes padol rekord počtu nakazených na Covid-19. 797 ľudí pri 9170 testoch. Popierači sa ale opierajú o matematiku s tým, že keďže sa testuje viac, tak je aj viac pozitívnych, je to len priama úmera . No iba žeby nebola.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Najprv teda nejaké čísla a fakty - všetko zhrnuté do jedného grafu. Vytvorený za 5 minút z oficiálnych zdrojov ( https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/ )

Obrázok blogu

Skúsim ten graf nejak jednoducho opísať.

Graf hovorí o tom, koľko percent ľudí z testovanej vzorky bolo aj pozitívnych. (konkrétne sivá čiara)

Prvá vlna: Percento pozitívnych klesalo z maxima 19% úplne na začiatku testovania (13.marec , 56 testovaných, 11 pozitívnych) až na nulu. Hlavným faktorom klesania tohto percenta pozitívnych bol počet testov, ktorý sa rapídne zvyšoval. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišlo obdobie medzi vlnami, kedy percento testovaných bolo skoro nula, keďže aj počet pozitívnych bol skoro vždy nula, resp. takmer nula, pričom sa testovalo v pohode aj 3 tisíc ľudí denne.

Otočenie trendu percenta pozitívnych však nastalo niekedy v júni resp. júli, kedy bolo percento pozitívnych z testovaných cca 1,3%. 

V auguste to bolo priemerne 2,3% z testovaných.
September 1. týždeň : 3,2% z testovaných.
September 2. týždeň : 3,9%
September 3. týždeň : 6,8 %
September 4. týždeň : 9,5 %

Záver je teda taký, že je jedno koľko sa spraví testov, počet pozitívnych neustále rastie nielen v počtom, ale aj v pomere k testovaným, ako je vidieť v percentách za september. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi počtom testovaných a nakazených teda neexistuje žiadna priama úmera, ktorá by hovorila o tom, že ak otestujem viac ľudí, tak v rovnakom pomere budem mať aj počet nakazených. (napr. pomer 7% každý deň, každé jedno testovanie ) Tento predpoklad je NEPRAVDIVÝ! Pomer nakazených k testovaným sa od júla týždeň čo týždeň zvyšuje !

Pravdu povediac, žiaden kalendárny týždeň nemal väčší pomer medzi nakazenými a testovanými ako ten predošlý. Bez ohľadu na to, kedy sa robilo koľko testov. Takže buď dokážu zdravotníci lepšie dohľadávať kontakty (čo Matovič vravel, že dohľadávať a testovať blízke kontakty sa darí do počtu 300 nakazených denne, nad 300 je to už problematické a nestíha sa) , alebo jednoducho, vírus sa proste šíri. Tak či tak, s pravidlami o úmere to nič nemá. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Matematika, 5.ročník ? Snáď ? Nakazení deleno testovaní, hodím do grafu, vidím trend. Bodka. " Pani učiteľka. Ja už mám spravené ! "

Veľa ľudí však tieto základné počty preskočilo. 

Obrázok blogu

Nie nechýbali sme v škole, keď sa vysvetľovala priama úmera, a čo ty ? 

Obrázok blogu

Ľudia veru nevedia počítať a patríš medzi nich. Priama úmera medzi testovanými a pozitívnymi sa totiž z dostupných dát nedá nijako vypočítať a stačilo ti na to 5 minút hľadania.
Mimochodom, doteraz sa testovalo 209 dní, z toho v tvojom odhade 9-10 percent skončili iba 2 dni: 21.marca. : 9,3% , a 28.septembra. : 9,0 % . Chlape, veď si sa ani netrafil do rozptylu, pritom ním argumentuješ, že je to tak stále.
Škoda, Dunning-Kruger.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Ach áno, a čím viac čítania a učenia sa gramatiky, tým menej "nakazeních". Tiež priama úmera, čo povieš ?

Obrázok blogu

Okolo 13% sme mali až raz. A to 27.9.2020: 13,6%, čiže tri dni dozadu. Tvoja pamäť je obdivuhodná !

Obrázok blogu

Vždy sa držíme na 7%-9% testovaných ? Jedine ak si bola doteraz v jaskyni.
40. kalendárny týždeň sa stalo prvýkrát, čo sme mali priemerne nad 7%. Za celú dobu pandémie - od marca. Napriek tomu to voláš vždy ? Zaujímavé skreslenie reality. Na vine sú určite média.
Dunning-Kruger.

Obrázok blogu

Tak sme si to dali do pomeru, a zistili sme, že predošlý týždeň bol rekordný. 
Keď sa ale stretnú dvaja Dunning-Krugerovia, všetci im choďte z cesty ! Matematika klame !

Obrázok blogu

To už si zo mňa robíš srandu.

Obrázok blogu

V Slovenskom hnutí obrody majú tiež jasno, ako sa ten PPP (percentuálny podiel pozitívnych) vyvíja. 
A zato pôjdu poškole ! 

Obrázok blogu

Áno, keď sa zvýši počet testov, tak je veľmi pravdepodobné že sa zvýši aj počet pozitívnych. Avšak to, že zvýšenie počtu testov z 1000 na 2000 nemusí znamenať zvýšenie počtu pozitívnych z 100 na 200 je príliš náročné na pochopenie. To určite skôr tí novinári budú "trtkovia", ako inak. 
Debata však pokračuje a tretí komentátor si dokonca ešte musel aj vymyslieť deň s počtom testovaných 1200 a počtom nakazených 480. Aby mu to sedelo do pravdy. Samozrejme, takýto a ani iný podobný deň sme ešte nemali :) Dokonca sa to ani k žiadnemu dňu nepribližuje. 

Obrázok blogu

Percento je stále rovnaké, ak si sa zobudil z kómy pred týždňom. Zaujímavé, že keď ide o rast cien potravín, tak ľudia si "akože pamätajú" aj ceny pred desiatimi rokmi. Lebo im to vyhovuje. Akonáhle ide o niečo, čo im nevyhovuje, už zrazu "zabudli" že dva týždne dozadu to bolo 5% a tri týždne dozadu 3% a mesiac dozadu 1,5% . On má ale svoju pravdu a preňho je percento stále rovnaké. A počítať zabudol kto ? No niekto musel.. ááá Matovič !

Obrázok blogu

Je zaujímavé aj sledovať, čo na tie percentá vraveli ľudia skôr. Pred týždňom 24.9., ako som už spomínal bol týždenný priemer nakazených okolo 5%. O nejakých 7%, 8%, 9% sa ešte ani len nechyrovalo.
Tuto matematik si to samozrejme dáva do priamej úmery s tým, že "veď testujte koľko chcete, vždy to bude 5%, mňa nedostanete !!"
Tak sem narýchlo len hodím dva komentáre iných matematikov, ktorí pracujú tiež s priamou úmerou, akurát o týždeň neskôr. (už som ich spomínal vyššie)
 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Stačilo, aby prešiel týždeň a ľudia akurát zmenili pomer pri akom sa budú smiať z testovania. Neuveriteľné.

.....

PS: Blog neponúka názor na samotnú kvalitu testovania, či epidémiu. Reálne nevieme aké sú trendy vývoja nákazy. Vychádza len z dvoch čísel a to počet nakazených a počet pozitívnych, ktoré sa každý deň zverejňujú a sú predmetom debát. Blog je satira ohľadom matematiky, ktorú pri interpretácii daných čísel využívajú ľudia na internete, pričom im vychádzajú úplne klamlivé čísla, úplne klamlivé trendy, neexistujúce pomery, neexistujúce intervaly, časové nesúlady atď. Všetko s cieľom presvedčiť samých seba o vlastnej vymyslenej pravde. 
 

Tomáš Mihalík

Tomáš Mihalík

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  428x

"Ak opravíte múdreho človeka, tak vám poďakuje. Ak opravíte hlúpeho človeka, tak sa urazí" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu