Tri dôvody, prečo je referendum o predčasných voľbách nezmysel

Autor: Tomáš Mihalík | 13.5.2021 o 19:12 | (upravené 14.5.2021 o 9:28) Karma článku: 6,97 | Prečítané:  1641x

Kedy by sa malo referendum využívať a kedy naopak nedáva logiku? Je referendum o predčasných voľbách správny nástroj na riešenie súčasnej politickej krízy? 

Referendum ako také je samozrejme, v demokratickom svete, správna vec. Ľudia samotní vedia priamo  ovplyvniť chod udalostí vo svojej krajine. Sú však hranice, ktoré sa nedajú prekročiť a tie majú aj referendá. Nedá sa v nich pýtať ľudí na úplne všetko. Napríklad si neviem predstaviť referendum, kde bude otázka:   , "Ste za zvýšenie minimálnej mzdy na 3000 eur?" - asi každý pracujúci by odpovedal áno a tak by zrazu bolo referendum úspešné a my by sme mali 3000 eurové platy... tak dva mesiace, kým by sme ako spoločnosť neskrachovali. 

1. referendum o predčasných voľbách je nezmysel, pretože nič extra neponúka

Referendum teda môže mať svoje ekonomické, či ľudsko-právne hranice. 

Má takéto hranice aj referendum o predčasných voľbách ? No nemá. Z morálneho hľadiska je referendum v poriadku. Viem si ale predstaviť situácie, kedy by bolo referendum prijateľnejšie, ako v súčasnosti. Napríklad by sa vláda pomiatla a vyhlásila by vojnu Maďarsku. Alebo by sa pomiatla a za celý ročný rozpočet by chcela nakúpiť Bitcoiny. 

Sú teda možnosti, kedy referendum má zmysel, otázka je, či má zmysel aj teraz, v situácii keď sa krajina nachádza v kríze, v ktorej je celý svet a každý už nejak, horšie, či lepšie, krízu zvláda. Osobne si nemyslím, že by bola krajina až v takej morálnej kríze, že referendum a následne nové voľby by mali niečo v tejto krajine zmeniť. Návrat Hlasosmeru taktiež nie je pre krajinu v súčasnosti nejaká existenčná výhoda. 

Ale veď v poriadku. Keď všetko vyjde, tak bude referendum, budú nové voľby, potom bude nová vláda..... a nič viac. S tou politickou ponukou, ktorá tu je teraz, je to naozaj "nič viac", a to je na referendum málo. 

2. referendum o predčasných voľbách je nezmysel, lebo aj tak bude neúspešné

Čísla nepustia.

Na Slovensku chodí k voľbám primálo ľudí na to, aby toto referendum skončilo ako úspešné. Pred rokom, po masívnej mediálnej kampani všetkých politických strán sa k urnám dostalo 66% oprávnených voličov. 

Veľmi pochybujem, že niekto, kto nebol vyjadriť svoj názor pred rokom vo voľbách, ho zrazu pôjde vyjadriť v referende, ktorého výsledkom by boli nové voľby, na ktoré potom zas nepríde? No asi nie. 

Ostáva nám teda 66% voličov. Na to, aby bolo referendum úspešné, však musí prísť aspoň 50% voličov. Teda tri štvrtiny z nich. V histórii, ako vieme, len jedno referendum bolo úspešné a to vstup do EÚ, aj to len tak tak.

To si naozaj niekto myslí, že zmena tejto vlády, ktorú si praje najmä opozícia vyvolá v ľuďoch väčší pocit povinnosti, ako bolo referendum do EÚ, kde s vlajočkami mávali Mečiar aj s Dzurindom na spoločných fotkách? 

Nikdy. Tu si aspoň tipnem. Referendum bude mať 35,7% voličov. 

3. referendum o predčasných voľbách je nezmysel, lebo by sa z neho stal len jeden z nástrojov politického boja

Na to, aby prezident vyhlásil referendum, potrebujeme aspoň 350 000 hlasov. 

No a teraz. 

Predstavme si, že Hlasosmer vyhrá budúci rok tie predčasné voľby. V opozícii bude Oľano, PS a SaS. Tí dostanú vo voľbách 7%, 8% a 9%, rýchle prepočty a dostaneme sa niekde na úroveň spolu 800 000 hlasov, ktoré by dostali.

Tieto strany pri najbližšej Hlasomerovej kauze povedia, že takto to ďalej nejde, že potrebujeme nové voľby a začnú zberať podpisy, ktoré s najvyššou pravdepodobnosťou zase zoženú a v roku 2023 bude ďalšie referendum a potom v roku 2025 a 2027 ďalšie a v roku 2029 ďalšie, lebo zozbierať 350 tisíc podpisov, keď vaša základňa je 3 krát väčšia, nebude až taký problém. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku potvrdili delta variant

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.

Doprava zo Záhoria do Bratislavy kolabuje. Aké sú alternatívne trasy?

Najrýchlejšie sa dá dostať do hlavného mesta vlakom, za 31 minút.

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana.


Už ste čítali?