Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Koľko mŕtvych sme ochotní tolerovať, aby sme zachránili ekonomiku ? Aj tisíc. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

slovenská ekonomika nebude fungovať

pokiaľ nebude fungovať európska (svetová) ekonomika, najmä tá nemecká. môžeme sa snažiť, koľko chceme, obetovať ľubovolné množstvo životov. ostaňme preto radšej ľuďmi.
 

Možno je konečne na čase

vedieť sa postarať samy o seba, aj za cenu zníženia životnej úrovne.
 
Hodnoť

 

Si ochotny obetovat aj svoj zivot (pripadne zivoty svojich rodicov, starych rodicov,..) kvoli ekonomike alebo iba zivoty druhych ?
 

 

Nebavme sa osobne. Priniesol som len názor do diskusie, že 1000-1500 mŕtvych ľudí ročne sme pri podobnom víruse ochotní obetovať, aby to nezasiahlo ekonomiku, čo je zaujímavé.... a preto aj akési morálne hodnoty majú po čase svoje hranice.
 

 

Neodpovedal si ci medzi tych 1000-1500 si ochotny zahrnut aj seba a svojich blizkych.
 

 

Nie, nie som ochotný seba a svojich blizkych do toho zahrnúť a preto sa správam maximálne zodpovedne, aby som nikoho nenakazil.
 

jofo

ak som to správne pochopil, už teraz pri chrípke akceptujeme 600-800 ľudí ročne (časť z toho aj preto, lebo nedodržiavame teraz zavedené hygienické štandarty). A ešte sa na počet 1000 ľudí treba pozrieť aj z perspektívy údaja, že ročne u nás tak-či tak zomrie asi 53000 ľudí (teda týždenne 1000, z toho je asi 3 -5.000 zbytočných úmrtí kvôli zanedbanému a rozkrádanému zdravotníctvu). Ak sa zastaví ekonomika, do zdravotníctva pôjde ešte menej peňazí a teda bude môcť zachrániť ešte menej ľudí. Uvedomujem si, že to znie na prvý pohľad nehumánne, ale tu stojíme pred voľbou, ktorú naši dávni predkovia riešili prakticky denno-denne - koho nechať umrieť, aby prežila skupina. A pre evolúciu je skupina omnoho dôležitejšia ako jedinec. Uf, už som zašiel priďaleko...
 

 

Áno presne tak, a nie je neslušné o tom hovoriť. Neľudské - súhlasím. Proste ťažká voľba a blogom som sa nechcel nikoho dotknúť.
 

 

Presne toto ma napadlo, či niekto obetuje svojich rodičov za ekonomiku, alebo len tých ostatných. Myslím, že obetovať niekoho život za lepšie auto, či luxusnú dovolenku, je čudné. Uskromniť sa v takejto situácii sa mi zdá primeranejšie. Myslím, že úlohou štátu v tomto období by malo byť aj dávať pozor na podnikavcov, ktorí chcú zbohatnúť na tejto situácii okrádaním ľudí. Tí sa už roja. Niektorí v tom majú jasno, čo je pre nich dôležitejšie.
 

 

Ok, a co takto obetujes svoje dieta ze sa zabije lebo pride o byvanie a o pracu?
Lebo akonahle polozis ekonomiku na kolena, tak vlna samovrazd pride chvilu potom.
 

 

My sme trojgeneračná rodina, všeličo sa môže stať a musíme si s tým poradiť a pomôcť si vzájomne.
 

 

A co tak vzdialenejsia rodina? Tam ti nevadi ze sa zabiju? Si povies vsak co, hlavne ze my sme ok?
Alebo budete zivit vsetkych?
Ako ja nie som proti karantene, ale bude sa musiet uvolnit do par mesiacov aj ked stale bude virus zabijat. Lebo proste potom pridu problemy ktore vytvori kolabujuca ekonomika.
Idealne riesenie neexistuje.
 

 

Vadí mi u každého, ak sa zabije. Nie je mi ľahostajná ani vzdialenejšia rodina, priatelia, ani iní ľudia. Práve preto by sme asi mali rozmýšľať inak. Bieda zabíja, osamelosť zabíja, preto by sme sa mali snažiť byť k ľuďom bližšie a spolupracovať, nie stále súťažiť. Obetovať ľudí pre vlastný prospech je cesta? Dnes človek vidí rôzne zaujímavé veci - napr. ako najbohatší človek na svete žiada pomoc od štátu pre svojich zamestnancov a pod. Čo nás robí ľuďmi? Peniaze to nebudú.
 

 

To je sice pekne, ale vies urcite aj sama ze realita to nikdy nebude a ani nebola.
Realita bude ze po zavedeni pravdiel, dostani epidemie pod kontrolu sa zacnu uvolnovat postupne pravidla. A bude sa sledovat stav nakazenych, ci stupa ci klesa, a uvolnia sa dalej atd.. Budu pri tom bohuzial aj mrtvi.
Samozrejme najzranitelnejsi budu stale v karantenach, kym to nepojde na nulu.
 
Hodnoť

 

ekonomika na Slovensku sa dá udržať.. stačí prepustiť 50 - 60 percent štátnych zamestnancov.. to ešte keby sa znížil počet ľudí po obecných a mestských úradoch plus poslancov tak sme o miliardy bohatší..

a nepíšte mi tu čo tí ľudia budú robiť ? lebo nejaké firmy tu určite skrachujú a ich zamestnanci skončia na pracáku.. tak tam skončia aj ľudia s premnoženej štátnej správy..
 
Hodnoť

 

Jasné, treba zarábať, prosperovať, za každú cenu nepadnúť do červených čísiel. Nesmieme dopustiť zníženie životnej úrovne ani na prechodnú dobu, aby sme sa nemuseli vzdať kvalitne vykúrených veľkých bytov, teplej vody 24 hod. denne, 120 TV programov, papačky bez ohľadu na sezónu, 2-3 autá na jednu rodinu, a hlavne budeme mať na dovolenky - aspoň dve letecky v lete, aspoň dve lyžovačky v zime a zasa budeme čavargovať a lietať a behať po celom svete (v Thajsku sme ešte neboli!) a znášať si domov kadejaké cholery a kolotoč sa bude točiť a točiť.
Skúste si dať 3 dni pôst - taký vojnový, nie katolícky. Chlieb, voda, elektrina 3 hodiny denne, žiadna telka, v kúpeľni tečie iba studená a aj to len pár hodín. Možno vychladnete, chlapče snaživý.
 

 

o tom nikto nevraví, v blogu hľadám morálnu hranicu, kedy nám ešte mŕtvi nevadia, lebo keby sme si vážili každý život, tak máme zatvorené obchody a rúška na ústach aj počas chrípkových sezón, čím by sme zachraňovali životy.
 

 

V istých veciach hľadať morálne hranice je nemorálne. Keby, keby...
 

 

Možno si počas tejto krízy zvykneme viac sa chrániť aj počas chrípkovej sezony. Tie úmrtia počas chrípky sú roztratené počas celého roka a veľmi sa o tom nehovorí, preto nemáme taký pocit ohrozenia.
 

 

Radšej nech je chlapec snaživý a snažiaci sa premýšľať, ako by mal byť zadubený simplexus s 2D pohľadom na svet.. V prípade ak by nábeh do reality trval veľkým ekonomikám pridlho tak to nebude o nejakom uskromnení sa a o tom, že sa nejaké teliatko bude utešovať, že na dovolenku a viac áut nebudú mať aj iní..
Aj keď rozumiem aj tvojej optike, sedieť doma nie je nepríjemné..
 

1 2 >